Medal pamiątkowy wybity z okazji 100-lecia szkoły

Awers: Z lewej strony, wzdłuż krawędzi, napis: 110-LECIE SZKOŁY od dołu: NA LIPOWCU. W centrum daty w dwóch wierszach: 1899/1999. Tło piaskowe.

Rewers: W centrum półpostać mężczyzny z głową ¾ w lewy trzymającego w opuszczonej ręce zwój papieru. Z lewej strony napis: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3. Z prawej strony, podwójnym łukiem napis: IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO/W CZECHOWICACH-DZ. Tło piastkowe.

Projektant: Alojzy Markiel – nauczyciel plastyki.
Wykonanie: Zakład Grawerski A. Sroka Kraków-Nowa Huta. Mosiądz oksydowany, średnica – 50 mm, grubość – 5 mm.

Do wykonania rewersu jako motyw posłużył pomnik patrona szkoły, Juliusza Słowackiego, stojący przed frontem szkoły, wykonany wg projektu artysty rzeźbiarza Ryszarda Sroczyńskiego w 1960 roku.

Medal przyznaje specjalna kapituła powołana przez dyrekcję szkoły. Przyznawany jest od roku 1999 r. w uznaniu zasług dla naszej szkoły, w podziękowaniu za  jej wspieranie.  Jest wyrazem wdzięczności dla pracowników za długoletnia pracę w naszej szkole.

Medalem tym zostali uhonorowani:
1999 r. - Józef Kuchejda, Ludwik Szweda, Kazimiera Tomiczek, Józefa i Teofil Czajowscy, Helena Niemczyk, Olga Grygierczyk, Władysław Pająk, Maria Niemczyk, Józefa Tomaszczyk, Rudolf Hoczek, Wanda Zamarlik, Edward Srokol, Krystyna Siwiec, Helena Kastelik, Rozalia Szary-Okońska, Jadwiga Kuchejda, Jadwiga Nycz, Barbara Pająk, Elżbieta Chmielniak, Maria Stefek, Maria Donat, Krystyna Borgieł, Alojzy Moś, Andrzej Jarczok, Stefan Czorny, Danuta Biesok, Józef Rączka, Franciszek Urbańczyk, Jan Berger, Eugeniusz Wójcikiewicz, Wanda Socha, Dyrekcja Fabryki Sprzętu Elektrotecznicznego „Kontakt” S.A., Dyrekcja Czechowickich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. Rada Osiedla nr 8, Dyrekcja Rafinerii Czechowice S.A., Dyrekcja Śląskiej Fabryki Kabli S.A.

2000 r. – Janina Pietruszka

2001 r. – Alicja Burdzińska, Jadwiga Anderson, Anna i Piotr Kurczykowie

2002 r. – Antoni Kobiela

2005 r. – Grzegorz Lubecki, Krystyna Pustelnik