Rocznica

4 września 2009 roku przypada 200 rocznica urodzin naszego patrona – Juliusza Słowackiego. O godzinie 1040 cała społeczność uczniowska spotkała się na uroczystym apelu poświęconym biografii poety.

Jemu zawdzięczamy przetrwanie duchowe. Dramaturg był tułaczem, wygnańcem, któremu towarzyszyła samotność. Często w swoich utworach i listach do matki (Salomei) przywoływał pamięć o odległej ojczyźnie pogrążonej w niewoli. Zgodnie z duchem epoki romantyzmu nawoływał do nieustannej walki o narodową wolność i niepodległość. Juliusz Słowacki tęsknił za matką, która pozostała w kraju. Niestety nie miał możliwości spotkania się z nią... zatem pozostały listy, w których zwierzał się ze swoich radości i frustracji. Oto fragment jednego z nich:
„Kochana mamo! Nie uwierzysz jak teraz jestem szczęśliwy i Tobie Matko moja winienem jedyne szczęście jakiego jeszcze doświadczać mogę. Od tygodnia zajęty jestem drukiem moich poezji (...)”
„Listy do matki” Paryż 1832 r.

W czasie apelu przypomniano o najważniejszych wydarzeniach, które wpłynęły na tułaczy los autora „Balladyny”. Juliusz Słowacki nigdy nie powrócił do kraju.
„Wiem, że mój okręt nie do kraju płynie(...)”

Po apelu wszystkie klasy wraz z wychowawcami, Panią Dyrektor, Panią Wicedyrektor i Opiekunem Samorządu Uczniowskiego udali się pod pomnik Juliusza Słowackiego i złożyli kwiaty, oddając mu należyty hołd.