Innowacje pedagogiczne

W roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole w ramach zajęć koła wokalnego realizowana będzie innowacja pedagogiczna zatytułowana „Poszerzanie wiedzy z zakresu kultury krajów anglojęzycznych i rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz lingwistycznych u uczniów poprzez aktywność wokalno-kulturalną”. Autorkami powyższej innowacji są Sława Pniok (muzyka) i Katarzyna Fura (język angielski).

Muzyka jest jedną z dziedzin sztuki, która kształtuje estetyczną wrażliwość człowieka. Tworzy ona nową rzeczywistość i jest wszechstronna w swoim oddziaływaniu – służy ludziom. Zachodzi zatem potrzeba przygotowania ucznia do  właściwego odbioru muzyki.

Niniejsza innowacja pedagogiczna jest próbą sprostania temu zadaniu.  Ma rozwijać ona liczne umiejętności uczniów, a zarazem dać realizującym ją nauczycielom spory margines dowolności i własnej interpretacji oraz podkreślać w swoich założeniach  ogromne znaczenie roli, którą pełni kultura i sztuka w życiu każdego człowieka.

Innowacja jest propozycją realizacji edukacji kulturalno-językowej dla uczniów klas IV– VI, a zatem nie wprowadza sztucznych barier i podziałów na grupy wiekowe, pozwala na pełne współdziałanie dzieci w różnym wieku. Sprzyja to społecznemu rozwojowi, uczy współdziałania i współodpowiedzialności za drugą osobę.

Istotą innowacji jest rola jaką mają do spełnienia uczestniczący w zajęciach uczniowie: mogą oni być współautorami spotkań, mogą jasno precyzować, czy repertuar jest dla nich atrakcyjny, przez co będzie istniała możliwość ciągłego budzenia w nich zaciekawienia muzyką, kulturą, sztuką oraz językiem obcym.

Zadania i założone cele zmierzają w stronę rozwijania indywidualnych zdolności
i umiejętności wychowanków. Będzie to możliwe poprzez szereg podejmowanych działań muzycznych oraz naukę ruchu scenicznego i swobodnego zachowania się na scenie a także poszerzanie wiedzy z zakresu języka angielskiego. Wyjście z działaniami artystycznymi poza teren szkoły i obcowanie z żywą kulturą zapewni atrakcyjne warunki do rozwoju każdego, nawet mniej uzdolnionego dziecka.

Przedstawiona innowacja to odpowiedź na potrzeby dzisiejszej młodzieży, często niedowartościowanej i niedocenionej, która nie ma możliwości realizacji pasji i zamiłowań  do aktywności ruchowej i wokalnej. Program ten stwarza szansę na doskonalenie już zdobytych umiejętności językowych, pozwala odnieść sukces także tym, którzy wcześniej nie byli docenieni i zauważeni.

Czytaj więcej: Innowacje pedagogiczne

Euronuty 2017

27 listopada 2017r.  po raz kolejny wzięliśmy udział w 9 już edycji Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Euronuty 2017”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 6 w Czechowicach-Dziedzicach. Do występu przygotowywał się cały 30-sto osobowy zespół wokalny, jednak wziąć udział w konkursie mogło tylko 6 uczestników. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas 6a i 6b – Gabriela Olek i Aleksandra Borgieł oraz cztery uczennice klas czwartych: Marta Ciołkiewicz, Anna Kopeć i Laura Trzcina z klasy 4d wraz z Aleksandrą Uchyła z klasy 4c. Gabrysia Olek wystartowała również w kategorii solistów. Zaprezentowała niezwykle trudny wokalnie utwór Mariah Carey pt. „Without you”. Następnie razem z pozostałymi uczestniczkami, już w kategorii zespołów, zaśpiewała utwór Michaela Jacksona pt. „Earth song”.

Bardzo wysoki poziom konkursu, świetne przygotowanie uczestników, trudny repertuar – to wszystko bardzo podniosło poprzeczkę wszystkim biorącym udział w muzycznych zmaganiach. Nasz zespół wokalny świetnie się zaprezentował w dwugłosowym wykonaniu piosenki Jacksona i zdobył jak najbardziej zasłużone III miejsce! Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Przegląd kolęd i pastorałek po angielsku

24 stycznia, podczas zorganizowanego w naszej szkole Przeglądu kolęd i pastorałek, wystąpił zespół wokalny z repertuarem angielskich piosenek świątecznych. Przegląd rozpoczęła znana ze świątecznej reklamy piosenka „Winter wonderland”. W oryginale śpiewana była przez Richarda Himbera już w 1934 r. W kolejnych latach wykonywali ją m.in.: Ella Fitzgerald, Chet Atkins, Brenda Lee, Aretha Franklin, Tony Bennett, Elvis Presley, Diana Ross, Neil Diamond, Ringo Starr, i wielu, wielu innych (ponad 300).
Zespół zaprezentował również kolędę „Silent night”. Jest ona  jedną z najbardziej znanych kolęd na świecie, po raz pierwszy wykonaną podczas pasterki w 1818 roku, w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Autorem niemieckich słów był Joseph Mohr, melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Przetłumaczono ją na ponad 300 różnych języków i dialektów, m.in. właśnie na język angielski.
Zespół wokalny złożył życzenia świąteczne i noworoczne anglojęzyczną piosenką „We wish you a Merry Christmas”. Do wspólnego śpiewu włączyła się cała szkolna społeczność.