image1 image2 image3

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

„Witaj szkoło, oto wracamy.
Żegnaj piasku nad sinym morzem.
Już ze ścian białymi skrzydłami
sfruwa do nas nasz szkolny orzeł”
(„Wracamy” T. Kubiak)

Pierwszego września rozpoczyna się praca we wszystkich polskich szkołach. W naszej szkole ten dzień jest obchodzony bardzo uroczyście. Odświętne stroje, pełna gala uczniów, serca wypełnione radością i niepokojem. Tak było i dzisiaj...

O godzinie 900 na auli szkolnej licznie zgromadzili się uczniowie, rodzice i nauczyciele aby radośnie przywitać nadchodzący rok szkolny 2009/2010. Po wprowadzeniu sztandaru hucznie i z należytą powagą odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie Pani Dyrektor Danuta Łuszczak serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i gości. Szczególnie ciepło przyjęliśmy nowych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.

Po oficjalnej części uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal, aby zapoznać się z planem zajęć lekcyjnych. Nauczyciele zaoferowali również uczniom szeroką gamę bezpłatnych, dodatkowych zajęć, zachęcając ich do uczestnictwa.

Wszystkim dzieciom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzymy wiele cierpliwości, wytrwałości i owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

Rocznica

4 września 2009 roku przypada 200 rocznica urodzin naszego patrona – Juliusza Słowackiego. O godzinie 1040 cała społeczność uczniowska spotkała się na uroczystym apelu poświęconym biografii poety.

Jemu zawdzięczamy przetrwanie duchowe. Dramaturg był tułaczem, wygnańcem, któremu towarzyszyła samotność. Często w swoich utworach i listach do matki (Salomei) przywoływał pamięć o odległej ojczyźnie pogrążonej w niewoli. Zgodnie z duchem epoki romantyzmu nawoływał do nieustannej walki o narodową wolność i niepodległość. Juliusz Słowacki tęsknił za matką, która pozostała w kraju. Niestety nie miał możliwości spotkania się z nią... zatem pozostały listy, w których zwierzał się ze swoich radości i frustracji. Oto fragment jednego z nich:
„Kochana mamo! Nie uwierzysz jak teraz jestem szczęśliwy i Tobie Matko moja winienem jedyne szczęście jakiego jeszcze doświadczać mogę. Od tygodnia zajęty jestem drukiem moich poezji (...)”
„Listy do matki” Paryż 1832 r.

W czasie apelu przypomniano o najważniejszych wydarzeniach, które wpłynęły na tułaczy los autora „Balladyny”. Juliusz Słowacki nigdy nie powrócił do kraju.
„Wiem, że mój okręt nie do kraju płynie(...)”


Po apelu wszystkie klasy wraz z wychowawcami, Panią Dyrektor, Panią Wicedyrektor i Opiekunem Samorządu Uczniowskiego udali się pod pomnik Juliusza Słowackiego i złożyli kwiaty, oddając mu należyty hołd.







XI Bieg Lipowca

XI Bieg Lipowca

W sobotę 19 września br. odbył się już po raz jedenasty Bieg Lipowca, który od lat gromadzi rzeszę sympatyków. Organizatorem imprezy była SP nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach przy współudziale Urzędu Miejskiego, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Osiedla Południe.
Tegoroczny Bieg Lipowca zgromadził 505 młodych sportowców, wśród których byli biegacze m.in. z Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Chybia a nawet z Krakowa. Każdy z uczestników biegu został poczęstowany ciepłym posiłkiem.

Zorganizowano również loterię fantową, dzięki której nikt nie wyszedł z pustymi rękoma, a jej główną nagrodą były dwa rowery ufundowane przez Powiat Bielski. Wszyscy zwycięscy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wręczali Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, jego zastępca Maciej Kołoczek, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kwaśny, oraz dyrektor SP nr 3 Danuta Łuszczak.

Nad bezpieczeństwem młodzieży i dzieci czuwała czechowicka Straż Miejska oraz Grupa ratownictwa PCK z naszego miasta. Pieczę nad całością imprezy sprawowali radni Damian Żelazny oraz Krzysztof Szczypka.

Wyniki >>>

Obchody 110-lecia szkoły

Obchody 110-lecia szkoły

Przez dwa dni : 7 i 9 października nasza szkoła uroczyście obchodziła swoje święto. Oto harmonogram uroczystości, w których uczestniczyli: władze miejskie i oświatowe, rodzice, sympatycy szkoły, dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie:
1. Msza święta w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.
2. Akademia z okazji 110. rocznicy powstania szkoły.
3. Udział w przedstawieniu pt. „Balladyna” w Teatrze Lalek „Banialuka”.
4. Złożenie kwiatów pod pomnikiem J. Słowackiego.
5. Otwarcie i poświęcenie kompleksu sportowego.
6. Program artystyczny w wykonaniu uczniów.
7. Mecz piłki nożnej z udziałem gości a także rodziców i absolwentów Trójki.

Ślubowanie klas I

Ślubowanie klas I

Jak co roku październik w naszej szkole to szczególny miesiąc. W miesiącu tym bowiem szkoła obchodzi święto swojego patrona – Juliusza Słowackiego, a klasy pierwsze składają uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. W tym roku ślubowanie pierwszoklasistów miało szczególny charakter, gdyż Szkoła Podstawowa nr 3 na Lipowcu obchodziła swoje 110-lecie powstania.


Uroczystość pasowania na uczniów odbyła się 20 października w obecności pani dyrektora Danuty Łuszczak, pani wicedyrektor Małgorzaty Wątor, wychowawców klas pierwszych i drugich oraz rodziców pierwszoklasistów. Akademię poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Zuzanna Irzyk. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli na sztandar szkoły ślubowanie, w którym deklarowali, że będą dobrymi kolegami, przyjaciółmi zwierząt i roślin i co najważniejsze, że swą nauką i zachowaniem będą przynosić chlubę szkole, rodzicom oraz swoje Ojczyźnie – Polsce. Swą przysięgą pierwszoklasiści wyrazili chęć wstąpienia w poczet braci szkolnej, dlatego pani dyrektor dokonała pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, a pani wicedyrektor udekorowała ich białe bluzki tarczami szkolnymi. Część oficjalną zakończyło złożenie przez delegacje klas pierwszych i drugich kwiatów pod pomnikiem patrona szkoły Juliusza Słowackiego.


Część artystyczną rozpoczęli uczniowie klas pierwszych. W programie zaprezentowali czego zdążyli się już nauczyć. Były to piosenki i wiersze opisujące jak wyglądały ich pierwsze dni w szkole oraz prezentujące ich wiedzę na temat zasad zachowywania obowiązujących każdego ucznia. Następnie w imieniu starszej społeczności szkolnej uczniowie klas drugich przywitali swych młodszych kolegów i obdarowali ich słodkimi upominkami. To nie był jeszcze koniec niespodzianek dla pierwszaków, gdyż w ich salach czekał na nich pyszny poczęstunek oraz pokaźnych rozmiarów rogi obfitości wypełnione po brzegi ich ulubionymi smakołykami. Ten dzień na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej

Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego organizowanych w Rudzie Śląskiej.
W sztafetowych biegach przełajowych zajęły II miejsce. Gratulujemy!!!















Szkolny dzień profilaktyki "Jestem przeciw agresji"

Szkolny dzień profilaktyki

8 grudnia uczniowie pracowali w swoich klasach pod okiem wychowawców. Najpierw wszyscy zastanawiali się nad istotą konfliktu i agresji oraz przyczynami ich powstawania. Następnie wzięli udział w grach i zabawach przeciwko agresji. Z dużym zainteresowaniem przeczytali opowiadania „Banda dziewcząt” – klasy IV-VI i „Jaguar czy mercedes” kl. 0 – III i w grupach rysowali komiks do własnego zakończenia utworu. W ostatnim module wszyscy obejrzeli przedstawienie pt. „Sąd nad agresją” przygotowane przez uczniów klasy VI pod opieką mgr U. Ochman.

Czy takie projekty są potrzebne? Odpowiedzią niech będą wyniki głosowania: 92% uczniów „Trójki” opowiedziało się przeciwko agresji!!!

Bal karnawałowy

16 stycznia 2010 r. Rada Rodziców zorganizowała bal karnawałowy, w którym wzięło udział 130 osób. Do tańca grał zespół „Anonim”, który podjął się tego zadania bezinteresownie. W podziękowaniu Rada Rodziców ufundowała dla zespołu pamiątkową statuetkę. Zespół bardzo podobał się uczestnikom balu – wspaniała muzyka, efekty specjalne, ciekawe stroje dostosowane do granej muzyki. Atrakcją również były kotyliony i fanty (główna nagroda kuchenka mikrofalowa, wizyta w gabinecie odnowy, rower).

Wyjazd do MDK

25 stycznia uczniowie klas 4-6 obejrzeli spektakl "Przygody Tomka Sawyera" na podstawie powieści M. Twaina. Przedstawienie zostało przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl był wierną adaptacją książki, przygotowaną w sposób profesjonalny z wykorzystaniem wszystkich środków teatralnych. Po spektaklu jeden z aktorów przeprowadził pogadankę na temat pracy nad przedstawieniem teatralnym.

Bal dla dzieci

9 lutego (we wtorek) tradycyjnie odbędzie się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów.
Klasy 0 - III bawią się w godzinach 8:30 - 11:30, natomiast klasy IV - VI - 12:00 - 15:00.

Copyright© 2024 Szkoła Podstawowa nr 3