Innowacje pedagogiczne 2019/2020

W roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole realizowana będzie kolejna innowacja pedagogiczna pt. „Poszerzanie wiedzy i umiejętności z języka angielskiego oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych u uczniów poprzez aktywność wokalno-teatralną”

Tym razem innowacją zostaną objęci chętni uczniowie klas V i VI uczęszczający
na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia z języka angielskiego, na zajęcia artystyczne oraz uczniowie klas V-VI uczęszczający na zajęcia koła wokalnego. Innowacja będzie realizowana w oparciu o „Program koła angielskiego dla klas 6” stworzony przez mgr Katarzynę Fura w 2016r. a zmodyfikowany w 2019 r. oraz Program koła wokalnego dla klas IV – VI szkoły podstawowej” a także „Program zajęć artystycznych dla klas VI” stworzone przez mgr Sławę Pniok.

Aktywność artystyczna w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym jego rozwój, podobnie jak zabawa, książki czy film. Kontaktu ze sztuką nie należałoby ograniczać wyłącznie do roli odbiorcy. To również, a może przede wszystkim zabawy w teatr, które można rozpocząć z dziećmi już w najmłodszym wieku. W zajęciach teatralnych uaktywnia się fantazja dziecięca, rozwijają marzenia oraz kształtują
się zainteresowania. Ważnym aspektem zabaw teatralnych jest rozwój mowy, poprawności wypowiadanych słów, staranna dykcja. Poszerza się zakres i rozumienie słownictwa. Dziecko uczy się wiary we własne siły, poznaje swoje możliwości, kształtuje i rozwija umiejętności. Wspólne inscenizacje uczą dziecko współdziałania i współpracy z innymi, porozumiewania się w zespole, nawiązywania kontaktów.

Dzieci najlepiej wzbogacają swoją wiedzę oraz doskonalą swoje umiejętności językowe i artystyczne poprzez działanie. W czasie prowadzenia innowacji będą wykorzystywane następujące formy aktywności:​ śpiew, słuchanie muzyki,, gra
na instrumencie, czytanie tekstów w języku angielskim, korzystanie z multimediów (oglądanie oryginalnego występu, fragmentów filmowej adaptacji „Kubusia Puchatka”, krótkich filmów animowanych), doskonalenie poprawnej wymowy, tłumaczenie nieznanego słownictwa.

Program ten stworzy szansę na doskonalenie już zdobytych umiejętności językowych. Ponadto, pozwoli odnieść sukces także tym, którzy wcześniej nie byli docenieni i zauważeni. Pomoże również rozwinąć indywidualne zdolności i umiejętności dzieci.

Innowacja ma za zadanie wzbogacić edukacyjną ofertę szkoły a także stworzyć przyjazne i atrakcyjne warunki do rozwoju dzieci o różnym poziomie zdolności i możliwości. Celem, który przyświeca autorkom realizującym innowację jest zaproponowanie dzieciom zajęć będących odpowiedzią na ich potrzeby i pomagającym budować ich poczucie własnej wartości, sukcesu i wzajemnej akceptacji. W swoim założeniu innowacja ma wartość przede wszystkim edukacyjną, ale finalnie ma dać efekt profilaktyczny i posłużyć do promocji szkoły w środowisku lokalnym.